سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت
خانه میرزا؛ از محل تولد تا محل نگهداری اسناد 1395/07/28
خانه میرزا؛ از محل تولد تا محل نگهداری اسناد

شهر رشت با کوچه و پس کوچه های زیاد و محله های قدیمی وجدیدش به عنوان مرکز استان گیلان شهری دیدنی و جذاب است و در یکی از محله های قدیمی آن خانه میرزا جلوه گری می کند. خانه ای که با تاریخ یکصد ساله ی فرهنگ ما گیلانیان و حتی ایرانیان پیوند خورده، خانه ای که در سال 1257 هجری خورشیدی یونس استادسرایی مشهور به میرزا کوچک خان جنگلی از مبارزان انقلاب مشروطه، رهبر نهضت جنگل در این خانه دیده به جان گشود، و از همین خانه بوده که نخستین جرقه های قیام و نهضت جنگل برای رفع تبعیض و فقر و نجات مردم از گرفتاری ها و مشکلات زده شد، و اینک به مکانی بسیار غنی برای نگهداری اسناد و مدارک نهضت جنگل و تاریخ و پیشینه خطه گیلان و به یکی از جاذبه های گردشگری مهم استان گیلان تبدیل شده است. خانه ای در دو طبقه به مساحت 300 متر مربع ، که هر طبقه آن چهار اتاق و ایوان دارد. پوشش سقف این بنا به سبک پوشش بناهای قدیمی رشت سفالی است.

خانه مردی که هرگز فریب مقام دنیوی را نخورد و مال اندوزی نکرد و زیر بار حمایت های پوچ استکبار دوره خود نرفت.

خانه مردی که عظمت اجتماعی بسیاری داشت و با آگاهی از سیاست زمانه خود مظلوم زیست و مظلوم هم شهید شد.

خانه مردی که بیش از 80 سال از چشم همشهریانش نیز دور بوده است.

در اوایل دهه 80 بود که مالکین آن به دلیل متروکه بودن بنا اقدام به فروش آن برای تخریب و ساخت آپارتمان جدید کردند، اما هنگام تخریب، شورای اول شهر رشت از وضعیت این خانه آگاهی یافت و با شهردار وقت رشت جلوی تخریب کامل بنا گرفته شد و با واگذاری زمین معوض به مالک آن، بنای مخروبه خانه ی میرزا به تملک شهرداری درآمد.

سپس بازسازی بنا به همان سبک و سیاق اولیه با بهره گیری از معماران و کارشناسان بخش ساخت و ساز و افراد مجرب و کار آزموده اقدام شد و در نهایت به سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کلانشهر رشت واگذار گردید تا از آن برای مقاصد فرهنگی بهره گیری نماید.

در طبقه پایین آن نمایشگاهی دائمی از عکس ها، پاکت های نامه، تمبر ها، اسناد، تلگراف ها، راپرت های نظمیه رشت به تهران، مرامنامه ی نهضت جنگل همراه با اشیایی که یادآور آن دوره بوده به نمایش گذاشته شده و البته برای آگاهی بیشتر بازدیدکنندگان با بنرهای راهنما مطالب عنوان شده است. زندگی نامه میرزا، آرامگاه میرزا، خانه میرزا، روزنامه جنگل، اسناد و مدارک همه با نوشته هایی توضیح داده شده اند چرا که اسناد گویاترین راویان تاریخ هستند و نسل جوان و آینده ساز جامعه ما نیازمند آگاهی بیشتر از گذشتگان هستند.

اما در طبقه دوم و بالای محل دائمی اسناد نهضت جنگل برای اینکه نمایشگاه هایی تکراری برگزار نشود و برای اینکه در بینندگان انگیزه ایجاد گردد که برای چندین بار به خانه میرزا بیایند با هماهنگی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کلانشهر رشت از اول تا پایان هر ماه یک نمایشگاه از اسناد و مدارک تاریخی جمع آوری شده به ویژه درباره ی استان گیلان و زادگاهم شهر رشت برپا می شود.

تا کنون بالغ بر 33 نمایشگاه مختلف از سال 1392 تا کنون با همکاری و حمایت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی کلانشهر رشت در خانه میرزا دایر شده و با استقبال شایان توجه مردم نیز روبه رو گردیده است.

 
 
تعداد بازدید: 140
سازمان فرهنگی ورزشی
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت است.
Powered by DorsaPortal