سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت
مراسم پاسداشت داوود رشیدی با عنوان «یاد و یادگار» برگزار شد 1396/02/14
مراسم پاسداشت داوود رشیدی با عنوان «یاد و یادگار» برگزار شد

دکتر سید محمد علی ثابت قدم شهرداری رشت در این مراسم با بیان اینکه نباید اجازه دهیم که هنریک کالا تزیینی و لوکس باشد اظهار داشت: باید برای آحاد جامعه هنر را عام فهم کرد تا در عمق جامعه نفوذ کند.

وی با بیان اینکه هنر باعث تعالی انسان می شود افزود: افرادی مانند داوود رشیدی این هنر را داشتند که هنر را از منظر عموم در بطن جامعه هدایت کنند و یک هنر بسته بندی شده صرف مدنظر انها نبود.

شهردار رشت تاکید کرد: هنرمند خود را در یک بعد خاص از هنر محدود و متوقف نمی کند و پا را فراتر می گذارد و خود را یک سفیر فرهنگی مطرح می کند .

ثابت قدم با اشاره به مستندی که توسط رشیدی در پاریس ساخته شد اظهار داشت: توسط این مستند مسایل روز کشور و انعکاس انچه که در تاریخ کشور رخ داده است با رویکردی هنری به تصویر کشیده شد و . این بخشی از عام فهم کردن هنر است.

وی با اشاره به فضایی که در شهر رشت در حوزه هنر و گردشگری حاکم شده است افزود: اعضای شورای شهر ، مردم و هنرمندان در این مسیربا هم همسو بوند و امیدواریم این مسیر با برندهای مختلف هنری ادامه داشته باشد و در راستای این بازخوانی هویت کالبدی شهر را اراتقا دهیم.

 

فاطمه شیرزاد سخنگوی شورای اسلامی رشت نیز در این مراسم ضمن خیر مقدم به احترام برومند و لیلی رشیدی گفت: داوود رشیدی خاطرات شیرینی را برای همه و علاقه مندان به سینما، تلویزیون و تئاتر به یادگار گذاشت.

وی با اشاره به اینکه لیلی رشیدی با بازی در سریال «قصه های تابه تا» در خاطرات کودکی جوانان امروز نقش بسته است تصریح کرد: خانم احترام برومند و خواهر بزرگوارش مرضیه برومند نیز در حوزه کودک و نوجوان کارهای فاخری دارند.

سخنگوی شورای شهر رشت مانایی و جاودانگی داوود رشیدی در تاریخ سینما و تئاتر کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: مسئولان مدیریت شهری قدر دانی از هنرمندان را بر خود وظیفه می دانند.

سید رضا موسوی روزان نیز اظهار داشت: وقتی در مورد مقام یک هنرمند برجسته صحبت می شود لایق این است که از کلمات و واژه های خاص استفاده شود

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی رشت با بیان اینکه هنرمند همواره به سمت تعالی حرکت می کند افزود: هنرمند به وضع موجودقانع نیست و از تمام امکانات و ابزار استفاده می کند و هر روز خلاقیت جدیدی از خود بروز می دهد و بر این فکر می کند که چگونه می تواند دل انسانها را شاد کند.

 

موسوی روزان بیان داشت: چیزی که در مورد هنرمند باید گفت این است که ماندگاری هر حرکتی در جامعه با هنر میسر می شود و بالاترین هنرمند خداوند است .

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی رشت تصریح کرد: اگر خداوند را در وجود خود حس کنیم و لحظه ای از یاد خدا غافل نباشیم می توانیم برای همه کسانی که دل به هنر بسته اند آثاری برجسته خلق کنیم.

لیلی رشیدی دختر داوود رشیدی نیز دراین مراسم با اشاره به اجرای تئاتر اسم در رشت گفت: اجرا در شهر زیبای رشت تجربه شیرینی بود و من یک تشکر ویژه از دکتر ثابت قدم شهردار رشت و اعضای شورا و سازمان فرهنگی،اجتماعی و ورزشی به خاطر حمایت هایی که از هنرمندان دارند دارم.

وی با بیان اینکه امیدوارم این فعالیتها و حمایتها در رشت ادامه یابد افزود: به امید روزی که شاهد اجرا های پرشورتر در رشت باشیم و تئاتر های بیشتری از پایتخت در رشت اجرا شود و نیز تئاتر رشت بیشتر جان بگیرد.

لیلی رشیدی تاکید کرد: چیزی که برای من بسیار لذت بخش بود استقبال مردم از رشت از تئاتر و تماشاگران پرشور این شهر بود.

احترام برومند همسر ارزنده زنده یاد داوود رشیدی نیز در این مراسم با بیان اینکه من در شهر رشت غافلگیر شدم اظهار داشت: از برپایی این مراسم صمیمانه تشکرمی کنم من می دانم اجرای یک برنامه و یا حتی تهیه یک کلیپ چقدر زحمت و وقت نیاز دارد.

وی برخورد گرم و صمیمانه شهردارو مجموعه مدیریت شهری رشت با هنر و هنرمند را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: واقعا باید شهردار رشت را تحسین کرد که چنین در شهر رشت به هنر توجه می شود؛دکتر ثابت قدم ثابت کرد که رشت مهد هنر و تئاتر است

وی تصریح کرد: در اجرای برنامه های یاد بود برای هنرمندان باید سعی شود که چهره و نگاه هنرمند به جوانان شناسانده شود و پیشینه یک هنرمند مورد واکاوی و برسی قرار گیرد.

سیروس ابراهیم زاده یکی از هنرمندان پیشکسوت نیز در این مراسم اظهار داشت: وقتی در اوایل شروع به کار داوود رشیدی ، دو جریان کاملا متضاد در تئاتر ایران وجود داشت یک جریان به شدت سنت گرا بود و یک نحوه فکری دیگر بر این باور بود به دلیل اینکه سوابق ادبی و هنر ی تئاتر نداریم باید از آبشخور ارزشمند مغرب زمین برای ارتقای تئاتر استفاده کنیم تا به تدریج تئاتر ملی متولد شود.

 وی تاکید کرد: در این شرایط داوود رشیدی فصل جدیدی را آغاز کرد و با نمایشنامه مدرن «در انتظار گودو» کار خود را شروع کرد که بسیار درخشید و این نشان داد که داوود رشیدی کار را شناخته است و بعد بلافاصله کاری از ساعدی را انجام داد .

وی گفت: در تئاتر باید با توجه به زادگاه و اعتقادات ملی و مذهبی باید خود را شهروند جهان بدانیم و رشیدی یکی از رهبراین این تفکر بود .

وی افزود: نمایش اسم کاری از لیلی رشیدی یک نمایشنامه فرانسوی است که با مهارتهای ایرانی به روی صحنه می رود و این خود برای فرانسوی ها بسیار جذاب خواهد بود ما بدون اینکه خود را منفرد کنیم باید جهانی شویم.

پروانه معصومی هنرمند سینما و تلویزیون و تئاتر نیز در این مراسم با اشاره به نقش های متعددی که در مقابل داوود رشیدی بازی کرد اظهارداشت: هر کدام از این نقش ها برای من بسیار ارزشمند هستند.

وی افزود: این جای تاسف دارد که عده ای با بازی در یک فیلم دیگر کسی را نمی شناسند و اگر جایزه ای هم بگیرند دیگر خود را هم نمی شناسند و در آینه با خود تعارف دارند؛ رفتار بزرگانی چون داوود رشیدی برای همه الگو است، آثار و منش بزرگانی چون داوود رشیدی باید سرلوحه کار جوانان قرار گیرد.

انوش نصر پیشکسوت تئاترگیلان نیز در این مراسم با بیان اینکه داوود رشیدی تا همیشه ایام در ذهن ها مانا است اظهار داشت: چرا که تئاتر هنری جاودان است و تا مادامی که در این کره خاکی انسان زندگی می کند تئاتر پویا و زنده است.

رضا میر معنوی نیز در این مراسم اظهارداشت: در مورد هنرمند فرهیخته ای چون داوود رشیدی سخن گفتن بسیار سخت است چرا که این هنرمند اقیانوسی از دانش و توانایی در عرصه هنر بود.

وی با بیان اینکه همه آنهایی که تئاتر کار می کنند رویای تکامل و ابدیت و جاودانگی را در خود می پرورانند تصریح کرد: این دو نشانه در استاد داوود رشیدی مشهود بود؛ رشیدی همه عمر خود را در حوزه آموختن و آموزش صرف کرد.

در انتهای این مراسم از تابلوی چهره داوود رشیدی رونمایی شد و لوح یادبود و تندیس این مراسم به خانواده ایشان اهداء گردید و هنرمندان به رسم یادگار تابلویی را منقوش به امضا نمودند . دراین مراسم همچنین یکی دیگر از اعضای شورا نیکومنش و جمعی از پیشکسوتان همانند حبیب پوریوسفی، نسرین بابایی و سایر هنرمندان حضور داشتند.

تعداد بازدید: 114
سازمان فرهنگی ورزشی
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت است.
Powered by DorsaPortal