سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت
نمایشگاه اسناد برگزیده‌ی نهضت جنگل با عنوان «یادمان کوچک جنگلی» در خانه‌ی میرزا برپا شد 1396/09/11
نمایشگاه اسناد برگزیده‌ی نهضت جنگل با عنوان «یادمان کوچک جنگلی» در خانه‌ی میرزا برپا شد

   به گزارش واحد ارتباطات سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت همزمان با فرا رسیدن یازدهم آذر ماه سالروز شهادت سردار جنگل نمایشگاه اسناد برگزیده‌ی نهضت جنگل با عنوان «یادمان کوچک جنگلی» از ظهر روز شنبه 11آذرماه امسال با حضور دکتر مسعود نصرتی شهردار رشت  برخی از اعضای شورای اسلامی شهر رشت، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه‌ی ملی استان استان گیلان، شماری از مدیران شهرداری و شهری و همچنین فرهنگیان، فرهیختگان و ادب‌دوستان شهر رشت بر پا شد.

   در این نمایشگاه که به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت، مدیریت مرکز اسناد و کتابخانه‌ ی ملی استان و پژوهشکده‌‌ی گیلانشناسی دانشگاه گیلان در خانه ی میرزا دایر شد، اسنادی از نهضت جنگل برای آشنایی هر چه بیشتر افراد جامعه با قیام و نهضت جنگل به معرض نمایش گذاشته شد.  

   در آیین افتتاح این نمایشگاه دکتر مسعود نصرتی شهردار رشت در سخنانی با ابراز خرسندی از همت و تلاش شهرداری و شورای اسلامی شهر رشت در جهت حفظ و نگهداری خانه‌ ‌ی میرزا کوچک جنگلی که به عنوان یک شخصیت جهانی شناخته می‌شود، ابراز امیدواری کرد: تا در عمارت تاریخی خانه‌ی میرزا با اجرای برنامه های فاخر و ارزشمند در زادگاهش، میزبان ایرانیان از سراسر کشور باشیم.

   دکتر نصرتی با قدردانی از همه‌ی کسانی که در انجام این برنامه همت نمودند، بیان کرد: به عنوان وظیفه‌مداری، امیدوارم این اسناد و مدارک که متعلق به فعالیتها و اقداماتی است که در زمان میرزاکوچک جنگلی صورت گرفته و به اعتلای این نام پرآوازه و همچنین به نتایج ارزشمندی در استان گیلان منتج شده است با همکاری همگان، مرکز اسناد تخصصی نهضت جنگل در رشت دایر شود تا به عنوان یک کار اختصاصی و حرفه یی در فضایی که به خوبی فراهم است، این اسناد را یکجا گردآوری کنیم.

   شهردار رشت همچنین  تاکید کرد: این مکان فرهنگی باارزش و فاخر می‌تواند با اندک توجه برای گردشگران، جایی متفاوت برای بازدید آنها باشد وما تلاش می‌کنیم با در نظر گرفتن فضای موجود در قالب لایحه‌یی بتوانیم اعتباراتی را به آن تخصیص دهیم.

   دکتر مسعود نصرتی سپس بیان کرد: باید با همفکری و همکاری اعضای شورای شهر، برای سال آتی این فضا را به خوبی در نظر بگیریم و با تخصیص بودجه در چنین رووزی مراسمی درخور نام و درشان این شهید بزرگوار درسطح ملی برگزار شود

   در این برنامه همچنین محمدحسن عاقل‌منش رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای شهر رشت به عنوان یکی از سخنرانان افتتاحیه‌ی نمایشگاه از کم‌توجهی به سردار جنگل در شهرش گله نمود.

   وی با پیش کشیدن پرسشهایی از جمله اینکه «چقدر از ما میرزا را می‌شناسیم؟» یا «سالروز تولد و شهداتش» را می‌دانیم گفت: من مسوول بخش فرهنگی باید از خود بپرسم تا چه اندازه در بازشناساندن میرزا کوچک جنگلی به نسل جوان جامعه اقدام کرده‌ام و این پرسش را هر مسوول فرهنگی باید از خودش بپرسد.

   عاقل‌منش با استقبال از پیشنهاد شهردار رشت در زمینه‌ی ایجاد مرکز اسناد تخصصی نهضت جنگل در خانه‌ی میرزا گفت: باید برای اجرای این مهم طرح و برنامه داشته باشیم و اسناد و مدارک و عکسها و تصاویر موجود از میرزا و نهضت جنگل را از مراکز مختلف، جمع‌آوری و گردآوری کرده و همه را یکجا در یک مکان برای بهره‌گیری از  آنها در اختیار پژوهشگران و گردشگران فرهنگی قرار دهیم. 

   پس از این برنامه شهردار رشت، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورا، دیگر مدیران شهرداری و علیرضا حسنی رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت و جمع حاضرک نمایشگاه اسناد نهضت جنگل در خانه‌ی میرزا افتتاح شد.

   گفتنی اینکه از روز شنبه 11 آذر ماه امسال نمایشگاه اسناد نهضت جنگل در خانه‌ی میرزا به مدت یک هفته پذیرای علاقه‌مندان , فرهنگیان و مراجعان است.

تعداد بازدید: 37
سازمان فرهنگی ورزشی
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت است.
Powered by DorsaPortal