سال تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین
۱۴۰۳ چهارشنبه ۲۹ فروردين
ورزش از نگاه رهبری

 
 
گزيده اي از سخنان مقام معظم رهبري در مقوله ورزش
 
 
 

* بايد بر روي قواعد علمي رشته هاي ورزشي و تحقيقات علمي در اين خصوص، توجه ويژه اي شود و فقط به تحقيقات علمي خارجي اكتفا نشود. وقتي متخصصان و صاحب نظران جوان ما توانايي دستيابي به موفقيت هاي بزرگ و خيره كننده در حوزه هاي پيچيده علمي را دارند، قطعا در عرصه ورزش نيز توانايي تحقيقات علمي و ارائه نظريه هاي نو را خواهند داشت.

 

*وظيفه اصلى دولت و مسؤولان ورزش كشور اين است كه اشتياق به ورزش و روح ورزشكارى و ورزش‌خواهى را در مردم زنده كنند.

 

*به ورزش و فعاليتهاي اجتماعي اهميت بدهيد و خلاصه با تلاش و خود سازي فكري و روحي و جسمي خود را براي مسؤوليتهاي زندگي در جامعه‌ي اسلامي آماده كنيد.

 

*ما، در ورزش يك راه طولاني در پيش داريم و ورزش چه در بعد همگاني و چه در بعد قهرماني بايد مورد توجه قرار بگيرد. يكي از نيازهاي اساسي كشور، فراگير شدن ورزش همگاني ميان مردم است. ورزش قهرماني موتور محرك ورزش همگاني است.

 

*پيشرفت يك كشور منوط به نيروي انساني سالم، عالم، با همت و ديندار است. يكي از نتايج فراگير شدن ورزش همگاني در ميان مردم، حل بسياري از مشكلات اخلاقي جامعه همچون اعتياد است.

 

*همه آحاد مردم بايد ورزش را جدي بگيرند و آن را براي سلامتي خود يك ضرورت و كار لازم به حساب بياورند. زيرا جامعه ورزشكار، جامعه اي پر تلاش، با نشاط و زنده خواهد بود و جامعه ما امروز به اين طراوت و نشاط نيازمند است.   

 

*به ورزش اهميت دهيد. من بخصوص روى ورزش تأكيد مى‌كنم. من ورزش را به عنوان يك كار بين‌المللى، نمايشى و هيجانى، در درجه دوم مى‌دانم؛ در درجه اوّل، ورزش براى تقويت و سلامت جسم است، كه اين را براى همه جوانان كشورمان - از زن و مرد - لازم مى‌دانم. خود را براى رساندن اين بار به منزل آماده كنيد. اين بار مربوط به شماست؛ اين كشور و اين نظام متعلّق به شماست. بخشى از راه را نسل قبل از شما طى كرده است. كسى كه بايد بخشِ بيشتر اين راه را انشاءاللَّه با آگاهى وسيعتر طى كند، شما هستيد.

 

*از جوانهائى كه ميل به ورزش دارند، آمادگى ورزش دارند، بجد ميخواهيم كه اين احساس توانائى را در خودشان جدى كنند. مجموعه‌ى نسل حاضر ما در كنار پيشرفتهاى معنوى، پيشرفتهاى فكرى و چيزهائى كه انقلاب به ما هديه داده است - كه من اجمالاً عرض خواهم كرد - آمادگى‌هاى جسمانى خودشان را تأمين كنند. سلامت جسمى و توانائى جسمانى، براى مردانى كه اهل معنا، اهل معنويت، اهل فكر و اهل اهداف والا هستند، چيز لازمى است و بسيار مفيد و كمك‌كار آنهاست.

 

*جسم انسان بدون ورزش، ضعيف و لاغر و بى‌قدرت خواهد بود. هركسى باشيد، هرچه بنيه‌ى قوى و نيرومند داشته باشيد، اگر ورزش نكرديد و خورديد و خوابيديد، بدن ضعيف مى‌ماند؛ شكى در اين نيست. همچنانى كه اگر ورزش نكنيد، بدن شما آن رشد لازم را نمى‌كند، زيباييهايى هم دارد كه ورزش آنها را آشكار خواهد كرد؛ بدون ورزش نمى‌شود. روح شما هم عيناً همين‌طور است. بدون ورزش، بدون تمرين و رياضت، ممكن نيست شما قوى بشويد.

 

*براي جوانان ورزش كردن يك سرمايه اندوزي است. من اعتقاد دارم ورزش براي همه يك فريضه عمومي است.

 
*بايد برخي رشته ها كه در داخل داراي ريشه تاريخي و تجربه كافي است، مورد اهتمام و سرمايه گذاري بيشتري قرار گيرد.
 
تاریخ به روز رسانی:
1393/02/03
تعداد بازدید:
7678
Powered by DorsaPortal